22. april – dan Zemlje

22. april je svetovni dan Zemlje, ki ga na pobudo civilne družbe po vsem svetu praznujemo že več kot 30 let. Namen tega dne je opozoriti javnost na ranljivost in enkratnost planeta, na katerem živimo. Planet Zemlja je radoživa, morda edinstvena in zato osamljena kapljica v vesolju. Rastline, živali, ptice, gozdovi, oceani, reke in livade – vse to, zaradi česar je naš svet tako raznolik, pa je, zaradi nas samih, v čedalje večji nevarnosti. Z izginjanjem raznovrstnosti življenja lahko izginejo tudi stvari, ki so nam povsem samoumevne, na primer čista voda, svež zrak, dobra hrana. Ali si lahko zamislite življenje brez sprehodov po gozdu, petja ptic in rastlin okoli nas?

Naj bo naše vodilo naslednje: znižujmo, ugašajmo, reciklirajmo, hodimo. Postanimo odgovorni potrošniki! Živeti moramo s spoznanjem, da je prihodnost sveta odvisna od ravnanja vsakega izmed nas. Zemlja je naš skupni dom. Naj nas misli in dejanja za dobrobit našega planeta spremljajo vsak dan.

več slik

Državno tekmovanje mladih zgodovinarjev

V soboto, 1. 4. 2017, je potekalo v Celju državno Tekmovanje mladih zgodovinarjev, ki se ga je udeležila tudi skupina gimnazijcev iz SŠ Črnomelj. Naše dijakinje in dijak so prejeli visoka priznanja na državnem nivoju:

– Eva Kavčič, 4. bG (zlato priznanje),

– Nina Mikunovič, 3. bG (srebrno priznanje),

– Blaž Pečarič, 2. bG in Zvonka Janežič, 3. aG (bronasti priznanji).

Vsem tekmovalcem čestitam,

mentorica Gordana Popovič Lozar, prof

»Kakavjanka« na šoli

V četrtek, 20. aprila, je bil 2. bG prvo šolsko uro vabljen na »kakavjanko« ob deklamacijah Prešernovih sonetov iz cikla šestih sonetov z naslovom Sonetje nesreče ter kvizu na temo Julije Primic. Dogodek se je odvil v SL1-arni, prisostvovali pa sta mu še ravnateljica Elizabeta Prus in študentka na praksi Nastasja Schweiger. Šolska ura, zgrajena po dramskem trikotniku, je imela naslednjo podobo:

Zasnova: poslušanje pesmi Slovo od mladosti v izvedbi Avtomobilov

Sprožilni trenutek: napoved »kakavjanke«

Zaplet: poslušanje pesmi O Vrba v izvedbi Vlada Kreslina

Vrh: deklamacije (Tina Škrinjar, Andrej Zupančič, Doroteja Novak, Ivan Mitevski, Anja Jakša)

Preobrat: analiza deklamacij

Razplet: kviz

Odločilni trenutek: razglasitev zmagovalne ekipe (vodja: Jani Kure, člani: Valentin Nemanič, Primož Simonič, Jan Lovšin)

Razsnova: izražanje vtisov ob poslušanje pesmi Zdravljica v izvedbi Lačnega Franza, Zorana Predina