Vid Kavčič, dijak 2. aG na SŠ Črnomelj, je v letošnjem šolskem letu 2019/20 dosegel izjemne rezultate na tekmovanjih iz astronomije.

Na šolskem tekmovanju je dosegel prvo mesto in se s tem uvrstil na državno tekmovanje, kjer pa se je njegov izjemen talent šele pokazal v pravi luči. Vid je dobil zlato Dominkovo priznanje z uvrstitvijo na 2. mesto na državnem tekmovanju, ki se je odvijalo 11. januarja v Ljubljani. Posledica te izredne uvrstitve je bila uvrstitev na mednarodno Sanktpeterburško olimpijado, kjer se je ponovno odrezal s srebrno medaljo in kar 13. mestom v slovanski konkurenci. Vendar se tu Vidova zgodba o uspehu še ne konča. Ravno ta Ruska olimpijada, državno tekmovanje iz astronomije kakor tudi dodatni izbirni test v Markovcih so namreč del izbirnega postopka za mednarodno astronomsko olimpijado. Ta izbirni postopek je se je zaključil z neverjetnim Vidovim prvim mestom v Sloveniji in uvrstitvijo na mednarodno astronomsko olimpijado IOAA 2020, ki bo konec septembra 2020 v Kolumbiji. Gre za fantastičen dosežek, ki so ga sposobni doseči le redki posamezniki. Njegov mentor mag. Borut Grošičar sem prepričan, da se bo o skromnem dijaku iz Črnomlja še mnogo lepega slišalo.

Vid Kavčič, 2. aG, s svojim mentorjem mag. Borutom Grošičarjem, prof. fiz. spec. Foto: Rosana Vukojević, mag. prof.
besedilo: mag. Borut Grošičar, prof. fiz. spec.
fotografija: Rosana Vukojević, mag. prof.