Članek je bil objavljen v strokovni reviji Didakta, marec-april 2015.
tree

Zeleno, ki te hočem zeleno.
Zelen veter. Zelene veje.

Green, how I want you green.

Green wind. Green branches.

Verde que te quiero verde.
Verde viento. Verdes ramas.

(Federico García Lorca, Romance Sonambulo)

POVZETEK

Ekošola danes postaja način življenja. Otroci se srečujejo z njo v vrtcu in v osnovni šoli, potem pa te aktivnosti pogosto zamrejo. V srednji šoli je projekt bolj izjema kot pravilo, fakultete pa se vanj do nedavnega sploh niso vključevale. Sedaj pa so se začeli premiki in prve fakultete pridobivajo zelene zastave. Na naši Srednji šoli Črnomelj se že šesto leto ukvarjamo z ekoprojekti, drugo leto pa že izvajamo aktivnosti za pridobitev zelene zastave. Delamo predvsem na trajnostnem ozaveščanju mladih, vključujemo ekološke vsebine v pouk, izvajamo zbiralne akcije, skrbimo za svoje okolje, ločujemo odpadke, se grejemo z biomaso, namestili smo ekološke otoke, pitnike vode, kompostnike … V teku je postavitev čebelnjaka na travniku ob šoli. Imamo tudi spletno učilnico ekošole. Načrtujemo, da bi se v prihodnosti šolsko učno podjetje preusmerilo v ekološko dejavnost.

Nevenka Dragovan Makovec

Janja Jankovič