Pravijo, da vse se poti vodijo v Rim in da bi vsak človek moral vsaj enkrat obiskati glavno mesto Italije. Tako smo se na začetku zimskih počitnic, med 22. 2. 2018 in 26. 2. 2018, dijaki Srednje šole Črnomelj s spremstvom petih profesorjev v okviru izbirne ekskurzije potepali po glavnem mestu sosednje Italije ter spoznavali kulturne in zgodovinske znamenitosti tega mesta in okolice.

V četrtek, 22. 2. 2018, smo se v večernih urah odpravili na pot proti večnemu mestu. Po večurni vožnji smo naslednje dopoldne končno prispeli v Rim. Naš prvi postanek je bil ogled Vatikana, kjer smo obiskali baziliko sv. Petra, najznamenitejšo zgradbo vatikanske mestne države. Po kosilu smo se sprehodili po značilnih rimskih ulicah ter si ogledali nekaj rimskih trgov (trg Navona z vodnjakom Štirih rek, vodnjak Trevi, Španske stopnice) ter antični Panteon. Ves dan nas je spremljalo deževno vreme, zato smo zvečer komaj dočakali prijavo v hotel in toplo večerjo.

Naslednje jutro smo se odpravili proti Neaplju. Največje mesto južne Italije, ki je izredno gosto pozidano, šteje okoli milijon prebivalcev, skupaj s prebivalci predmestij pa menda okoli 3,7 milijonov, leži ob ognjeniku Vezuv, velja pa tudi za rojstno mesto pice. Po srečanju z lokalnimi vodniki je sledil vzpon na krater vulkana Vezuv, kjer pa nam je vreme zopet zagodlo in megla nam je preprečila razgled na bližnjo okolico. Premočeni smo sestopili z vulkana in nadaljevali pot do Pompejev, rimskega mesta, ki ga je ob izbruhu Vezuva leta 79 zasul vulkanski pepel.

Zadnji dan smo pričeli z ogledom katakomb sv. Kalista. Sprehodili smo se po rovih in se seznanili z načinom pokopavanja v starem Rimu. Za konec smo pozornost posvetili še kulturno–zgodovinskim znamenitostim antičnega Rima in si ogledali Kolosej ter antični forum, s kaptolskega trga pa smo se spustili po stopnišču Cordonata (osnutek zanj je naredil Machelangelo) do postajališča, kjer nas je že čakal avtobus.

Kljub slabemu vremenu, ki nas je spremljalo vse dni ekskurzije, smo zadovoljni in polni vtisov zapustili prestolnico Italije in se v ponedeljkovih jutranjih urah srečno vrnili v zasneženo Belo krajino.

Maša Kambič, 2. aG

Fotografije (več jih najdete na šolski FB strani): Petra Nemanič, 2. bG