Projektni sestanek Erasmus+”CLICHE”na Srednji šoli Črnomelj

Projektni sestanek Erasmus+”CLICHE”na Srednji šoli Črnomelj

V okviru mednarodnega Erasmus+ projekta “Capitalizing on Local Intangible Cultural Heritage around Europe”(CLICHE) smo od 4. do 8. novembra 2019 na Srednji šoli Črnomelj gostili tretji partnerski sestanek. 13 dijakom in 10 učiteljem iz Grčije, Cipra, Bolgarije, Estonije in Litve smo na naši šoli pripravili pester tridnevni program. Sodelujoči so prispeli z letališč v Ljubljani in Zagrebu ter se namestili v Hotelu Bela krajina v Metliki . Goste sta sprejeli mentorici Erasmus+ na Srednji šoli Črnomelj, Alexandra Kočevar in Marta Strmec.

V torek, 5. 11. 2019, so se gostujoči dijaki pridružili našim pri pouku ter aktivno sodelovali pri učnih urah ekonomije, umetnostne zgodovine in glasbe, ki so jih izvedle profesorice Anica Želježnjak, Gordana Popovič Lozar in Anželika Mitrović. Druženje so nadaljevali v športni dvorani, kjer so se preizkusili v skupinskih teambuilding igrah pod mentorstvom profesorice Anite Starašinič in v igranju frizbija pod mentorstvom profesorjev Branislava Adlešiča in Mihe Movrina. Po kosilu so se dijaki kljub dežju odpravili na potep po Črnomlju in s pomočjo aplikacije Actionbound reševali izzive, ki so jih pripravili naši dijaki, vključeni v Erasmus+ klub.

Učitelji koordinatorji oz. mentorji pa so se medtem srečali z ravnateljico in spoznali značilnosti delovanja slovenskih srednjih šol, si ogledali šolo in šolske delavnice. Izmenjali so tudi izkušnje glede vključevanja nesnovne kulturne dediščine v šolski kurikulum ter zaključili z načrtovanjem dela v drugem letu projekta. V popoldanskem času so se pod mentorstvom ga. Marije Črnič, Marije Gregorič in profesorice Nevenke Dragovan Makovec vsi sodelujoči preizkusili v izdelovanju belokranjskih pisanic, ki bodo zgodbo belokranjske nesnovne kulturne dediščine ponesle v evropske šole in domove.

Tretji dan mednarodnega projektnega sestanka se je začel z delavnico oziroma pripravo na kakovostno javno predstavitev podjetniške ideje po zgledu ‘TED Talks’, ki jo je pripravila Maria Jefimova, profesorica iz Estonije. Udeleženci delavnice so  se seznanili z elementi dobre TED Talk predstavitve, ki vključuje poleg dobre zamisli in osebne zgodbe tudi veščine javnega nastopanja. Delavnica bo vsem udeležencem v veliko pomoč v nadaljevanju projekta, ko bodo dijaki morali predstaviti podjetniško idejo. Dan smo nadaljevali z izletom v Radovljico, kjer smo se sprehodili skozi mestno jedro in spoznali zgodovino čebelarstva na Slovenskem. Tuje udeležence so predvsem navdušile panjske končnice kot element nesnovne kulturne dediščine, ki jo raziskujemo v našem skupnem projektu. Sledil je kratek obisk Bleda in v večernih urah še sprehod skozi staro Ljubljano.

Predzadnji dan se je program nadaljeval v Podjetniškem inkubatorju Bela krajina, kamor sta udeležence pospremila profesorja Jan Čufer in Anica Želježnjak. Naši in gostujoči dijaki so v skupinah izdelali podjetniške ideje, ki vključujejo elemente nesnovne kulturne dediščine, ter jih na zaključni prireditvi tudi predstavili. V popoldanskih urah je sledil kulturni program, ki ga je vodila Lara Žohar (3. aG) pod mentorstvom profesoric Jelene Šikonja in Rosane Vukojević, soustvarili pa so ga še Kim Riznič in Ivona Begović (2. aG) s pevskima točkama, splet belokranjskih plesov so ob spremljavi harmonike predstavili Jan Matotek, Jan Škof (1. bG), Maja Suhorepec (2. aG), Rebeka Tomc, Valentina Šuštarič (obe 3. aG), Žan Maljevac in Domen Rožman (oba 4. ST), ki so plesalci folklornih skupin iz Dragatuša in Vinice, v argentinskih ritmih pa so zaplesale dijakinje, ki se že pripravljajo na naslednji Španski večer. Vivi Carouzou, glavna koordinatorica projekta, se je Erasmus+ timu zahvalila za organizacijo srečanja in konstruktivno sodelovanje vseh udeležencev. Ob zaključku programa sta ravnateljica Elizabeta Prus in koordinatorica projekta Marta Strmec vsem udeležencem podelili potrdila o udeležbi na mednarodnem dogodku.

Vsem sodelujočim dijakom, učiteljem in ostalim delavcem šole se zahvaljujemo za pomoč pri organizaciji in izvedbi mednarodnega dogodka na Srednji šoli Črnomelj.

Erasmus+ tim

(Marta Strmec, Alexandra Kočevar, Anica Želježnjak, Jan Čufer, Jelena Šikonja in Nevenka Dragovan Makovec)

Foto: Andrea Kapš Šikonja, udeleženci

 

 

 

Evropski dan na Srednji šoli Črnomelj za dijake 2. in 3. letnika programov gimnazija in strojni tehnik

Verjetno si že slišal/a za Erasmus+ program in ti je znano, da gre za izmenjevanje ljudi v sklopu šole oziroma študija. Kar pa verjetno ne veš je, da je Erasmus+ program mnogo več kot samo to. Obsega namreč področje formalnega, neformalnega izobraževanja, športa, izobraževanja učiteljev.

Še vedno veliko informacij in nobene realne predstave? Zato smo tukaj!

V sredo, 25. aprila od 12.00 do 14.30, vabljen/a na Evropski dan na Srednji šoli Črnomelj, kjer boš preko zanimivih delavnic spoznal/a kako preko Mladinskega centra BIT oditi za nekaj dni ali mesecev v tujino in pridobiti nova znanja in veščine, ki ti pomagajo pri nadaljnjem študiju oziroma zaposlitvi.Dolgčas nam tudi ne bo, saj bo program povezoval Franci Kek.

Prijaviš se lahko na naslednje delavnice:

Mladi za Mlade

EU spodbuja aktivno državljanstvo mladih. V ta namen bo MC BIT letos objavil poziv Mladi za mlade. Namen poziva je spodbuditi mlade k realizaciji projektov, ki so v korist mladih in lokalne skupnosti v kateri živijo. Izbrani projekti bodo za realizacijo prejeli 400 EUR. Na delavnici boste oblikovali mladim razumljiv in privlačen poziv za prijavo projektov.

Mladinska izmenjava

Erasmus+ omogoča dijakom brezplačno udeležbo na nekajdnevnih projektih mladinskih izmenjav, kjer skozi neformalne metode učenja pridobivajo znanja, spoznavajo nove kulture, kraje in sovrstnike iz drugih držav. Želimo si, da bi vsak dijak v času obiskovanja srednje šole odšel na vsaj eno mladinsko izmenjavo. Na delavnici boste oblikovali mladim razumljiv in privlačen letak za prijavo na mladinske izmenjave.

Evropska prostovoljska služba (EVS)

Erasmus+ omogoča mladim med 17. in 30. letom starosti opravljanje prostovoljskega dela v tujini v obdobju od dveh do 12 mesecev. V severnoevropskih državah je navada, da mladi po opravljeni srednji šoli odidejo na EVS. MC BIT ima do konca leta 2020 v sklopu projekta EVS #volunteer#makeadifference#bethechange#upgradeyourself#thinkoutofthebox možnost poslati v tujino 16 mladih. Na delavnici boste oblikovali mladim razumljiv in privlačen letak za prijavo na Evropsko prostovoljsko službo.

 

Mladinski center BIT za srednješolce

Mladinski center BIT je organizacija, ki mladim nudi, da skozi projekte in neformalno učenje napredujejo na različnih področjih. Skozi projekte predvsem krepijo učinkovitost, analitično sposobnost, sposobnost reševanja izzivov, zanesljivost, kreativnost, zanimanje za novo, sposobnost sodelovanja, prilagodljivosti, komuniciranja, znanje tujih jezikov, vztrajnost in samozavest. Pridobljena znanja in certifikati mladim pomagajo do štipendij in povečujejo možnosti za zaposlovanje. Na delavnici boste določili področja na katerih bi radi napredovali in pridobivali nova znanja.

Mladi v Beli krajini

Ali je Bela krajina prijazna do mladih? Ali vas starejši razumejo? Kaj vas moti v Beli krajini? Ali družba vključuje mlade v razvojne projekte? Kako mladi vidijo razvoj Bele krajine? Na delavnici boste predstavili svoje potrebe za izboljšanje položaja mladih v Beli krajini.

 

Prostovoljstvo, potovanje in osebni razvoj

Delodajalci pri mladih poleg formalnih znanj iščejo tudi posameznike, ki so učinkoviti, sposobni reševanja izzivov, sposobni analizirati določene situacije, zanesljivi, kreativni, znajo delati v ekipi, imajo razvite komunikacijske veščine, so vztrajni in samozavestni. Na delavnici boste spoznali, kako lahko s prostovoljskim delom in udeležbo na mednarodnih projektih osebno napredujete.

Prijave na delavnice zbiramo do petka, 20. 04. preko obrazca: https://docs.google.com/forms/d/1hBMt3Y8ehSU8ukDdT9O3fwc265VilrAEp9fntU4JV7k/edit

V ponedeljek, 23.04. boste na elektronski naslov prejeli tudi gradiva za lažje razumevanje in pripravo na delavnice. Delavnice bodo vodili zaposleni in prostovoljci Mladinskega centra BIT. V primeru, da bo na določeni delavnici preveč prijavljenih, bo narejena prerazporeditev.

Se vidimo!

SŠ Črnomelj in MC BIT

 

Dostopnost